Údržba a péče

Péče o oblečení

Symboly_CZ

Péče o prošívané a péřové produkty:
U prošívaných produktů doporučujeme šetrné praní s míčkem a následné použití sušičky. Zajistíte tím zpětné rovnoměrné rozmístění výplně. Možné je také chemické čištění, díky kterému zůstane výplň po celou dobu na původním místě. U prošívaných a péřových produktů doporučujeme šetrné praní s míčkem a následné použití sušičky. Zajistíte tím zpětné rovnoměrné rozmístění výplně. Možné je také chemické čištění, díky kterému zůstane výplň po celou dobu na původním místě.

JAK PRÁT SOFTSHELL A PEČOVAT O NĚJ

Nevíte, jak správně vyprat svou softshellovou bundu nebo softshell kalhoty? Chystáte se na první praní nebo se nemůžete rozloučit se svou milovanou softshellkou a chcete, aby vám vydržela co nejdéle? Dnes budeme prát špinavé softshellové oblečení a poradíme vám, jak správně o něj pečovat.

Dámský kabát černá LYSSA

Softshellku prát, nebo neprat?

Lidé se často bojí prát své softshellové bundy, protože mají pocit, že pračka poruší funkční vlastnosti materiálu. Možná se budete divit, ale praní softshellu je žádoucí. Špína i nečistoty z odvedeného tělesného potu totiž ucpávají póry, jejichž průchodnost je nezbytná pro správnou funkčnost membrány. Občasné praní bundy je tedy vhodné.

Drobné nečistoty odstraníte navlhčeným hadříkem, s většími si musí poradit pračka. Při praní v pračce důsledně dodržujte pokyny výrobce a nepodléhejte vlastním dojmům. Ušetříte si následné zklamání z výrobku i peníze za nový.  

Před samotným praním softshellové bundy

Před vložením bundy do pračky projděte kapsy, vyndejte jejich obsah a pozapínejte všechny zipy, včetně těch na suchý zip. Bundu otočte naruby. Softshellky perte samostatně, aby nedošlo k jejich poškození.

Jaký prací prášek na softshell?

Bundu máte v pračce, teď už jen přidat prášek a můžete prát. Ale pozor! Na praní softshellové bundy nepoužívejte běžný prací prostředek, ale investujte do speciálního pracího prášku. Věřte, že se vám to vyplatí, neboť běžné prací prostředky nejsou tak šetrné, a mohou vlastnosti softshellu narušit. Sehnat speciální prací prášek pro softshellky není dnes žádný problém, stačí zajít do obchodu se sportovním a outdoorovým oblečením (např. Sportisimo) a vybrat si.

 Softshell vs. aviváž

Aviváž při praní softshellové bundy nikdy nepoužívejte! Sice vám bunda nebude vonět po rozkvetlé louce, ale zachová si své funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat změkčovadla vody a bělicí prostředky.

A co impregnace?

Každá bunda je originál a nelze zobecnit, jak dlouho vydrží impregnace od výrobce. Proto je lepší řídit se zdravým rozumem a sledovat, zda bunda stále plní svou funkci či nikoli. V případě pochybností sáhněte po impregnaci a obnovte impregnační vrstvu. Impregnaci seženete ve spreji či v tekuté formě, a dokonce ji můžete koupit v balení 2 v 1 spolu s pracím práškem.

LOAP TIP: Impregnujte pouze vyprané bundy. V opačném případě naimpregnujete také špínu, kterou pak odstraníte jen velmi těžko. 

Softshell vyprat a vymáchat, neždímat

Perte vždy podle instrukcí od výrobce. Softshellové bundy většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Bundy je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu neždímejte a nesušte v sušičce. Zapomeňte i na ruční ždímání, mohli byste poškodit membránu a narušit její funkčnost. Sušte na ramínku a nechte vodu odkapat do vany nebo na ručník, abyste si nezničili podlahu.

Dámský softshell kabát ULLY

Shrnutí softshellového pracího desatera

  1. Vyprázdněte všechny kapsy
  2. Zapněte zipy včetně suchých zipů
  3. Otočte bundu naruby
  4. Používejte speciální prací prostředek
  5. Nepoužívejte bělidla, aviváž, změkčovadla vody
  6. Perte na 30°C-40°C dle pokynů výrobce
  7. Nechte bundu pořádně vymáchat
  8. Nikdy neždímejte v pračce, ani v ruce
  9. Nepoužívejte sušičku - nechte okapat a uschnout na ramínku
  10. Dle potřeby naimpregnujte

Prohlédněte si novou kolekci:

Mohlo by vás také zajímat:

  1. Jaký vodní sloupec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm?
  2. Jak funguje princip 3 vrstev oblečení
  3. Impregnace funkčního oblečení: Proč je dobrá a jak na ni
  4. 7 pádných důvodů proč nosit funkční termoprádlo

 

Péče o batoh

ZÁDOVÝ SYSTÉM BATOHU – JAK FUNGUJE A K ČEMU JE DOBRÝ?

Co se vám vybaví jako první, když se řekne batoh? Výlet, škola, hory… Možností je nespočet, ale asi málokdo z nás by mezi prvními nápady uvedl zádový systém. Přitom je to vlastně jakási páteř každého batohu, bez níž by nemohl plnit svou funkci.

BH1766L34G_zadovy_systemZádový systém je, když…

Nejprve si pojďme vysvětlit, co to vlastně zádový systém je. Pod tímto slovním spojením se skrývají 3 hlavní pojmy – ramenní (nosné) popruhy, bederní popruh a záda batohu.

Ramenní popruhy jsou nejvíce namáhanou částí batohu a je zcela nezbytné, aby byly kvalitně zpracované. Obvykle jsou vyztuženy, aby při delším nošení nedřely kůži. Navazují na ně balanční dotahy, kterými nastavíte přilnavost batohu k vašemu tělu. Často se u nich vyskytuje také hrudní spojka, která zabraňuje sklouznutí popruhů z ramen.

Bederní popruh je nezbytnou součástí především u batohů s vyšší litráží. Pokud je batoh správně nasazen, bederní pás nese více než 1/2 celkové váhy batohu. Bývá velmi často vyztužen, aby nezpůsoboval nepříjemné odřeniny.

Záda batohu jsou nesmírně důležitá, neboť se starají o odvětrávání a pohodlí při nošení. Podle typu batohu a jeho využití bývají záda opatřena výztuží, někdy i odnímatelnou, prolisy a síťovinou pro lepší cirkulaci vzduchu. LOAP vyrábí batohy, u kterých tato část prakticky zcela přilne k zádům, i batohy, které se zad téměř nedotýkají. 

Existují 2 typy zádových systémů batohů – pevný a nastavitelný

Pevný zádový systém batohu je fixní a není možné upravovat délku mezi nosnými popruhy a bederním pásem. Je proto žádoucí, abyste si před koupí batohu s tímto nosným systémem změřili délku vašich zad od obratle C7 po horní část kyčelní kosti. Může se vám to na první pohled zdát směšné, ale aby vám batoh opravdu dobře seděl, měla by délka od vrcholu ramenních popruhů až po bederní pás odpovídat naměřené délce vašich zad. Pouze v takovém případě dosáhnete maximálního komfortu a spokojenosti při nošení batohu.

Nastavitelný zádový systém batohu má naopak posuvnou nosnou část. Díky tomu se dá se celkem snadno upravovat délka mezi ramenními popruhy a bederním pásem tak, aby odpovídala délce vašich zad.

Nestyďte se. Naplňte si batoh přímo v prodejně

V našich končinách není zcela běžné, aby si zákazník přímo v prodejně vyzkoušel a nastavil batoh tak, aby odpovídal jeho tělu. Bohužel se tak dopouštíme chyby, která může znamenat špatnou volbu batohu. Nestyďte se požádat obsluhující personál o pomoc a klidně i naplnění batohu. V případě objemnějších kusů se doporučuje naplnit batoh zhruba 10-15 kg zátěže, abyste mohli vyzkoušet, jak se bude na vašich zádech chovat.

BB1719L70T_zadovy_system

Batoh na hory se od batohu do školy opravdu liší

Než si půjdete pořídit novou batožinu, ujasněte si, při jaké činnosti ji hodláte využívat. Zádové systémy a všechny jejich komponenty jsou totiž navrženy tak, aby odpovídaly zatížení batohu.

Školní a městské batohy

Školní a městské batohy LOAP jsou navrženy pro každodenní užívání a přenášení spíše menší hmotnosti. Jejich litráž se pohybuje okolo 30 litrů, a proto mají nosný systém přizpůsobený těmto podmínkám.

Nejčastěji u našich městských batohů narazíte na pevné zádové systémy AFS, ACS II nebo SBS. Všechny 3 nosné systémy spojují anatomicky tvarované ramenní popruhy s vyztužením, pevná konstrukce a odvětrávání.

Některé typy městských a školních batohů LOAP mají také hrudní popruh, který zamezuje sklouznutí nosných popruhů z ramen. Bederní pás u tohoto typu batohů většinou nenajdete z důvodu nízkého zatížení.

Turistické a cyklistické batohy

V případě menších turistických batohů LOAP se často setkáte s pevným nosným systémem AVS. Preferujeme ho pro jeho charakteristické umístění zádové konstrukce. Je totiž nezávislá na vlastním batohu a dá se snadno vyjmout. Batoh se zádovým systémem AVS nepřilne přímo k tělu a výborně větrá. Samozřejmostí u těchto ruksaků jsou vyztužená záda, bederní pás a hrudní popruh. Kromě turistických batohů používáme AVS systém také u cyklistických batohů LOAP.

BH1328V11G_zadovy_system

Batohy na trek a delší cestování

 Velké expediční batohy LOAP s vysokou   litráží jsou opatřeny nastavitelným zádovým systémem AAS I. Díky propracovanému zádovému systému jsou batohy stabilní i při největším zatížení. U těchto batohů je opravdu klíčové, abyste si vybrali správně, neboť špatně zvolený batoh by mohl nadměrně zatěžovat ramena i celá záda. Dobře padnoucí batoh naopak rozloží zátěž směrem do vyztuženého bederního pásu. Ramenní popruhy jsou měkké, ergonomicky tvarované a nepostrádají hrudní popruh. Aby záda neustále větrala, zvolili jsme vyvýšené vycpávky, které vytváří dokonalý ventilační komín.

Nyní už víte o zádových systémech dost na to, abyste si koupili batoh, se kterým budete maximálně spokojeni.

Prodejny LOAP

Školní a městské batohy LOAP

Turistické batohy LOAP

 

 

Péče o stan

Stan i kolíky balte pouze suché, očištěné a zbavené nánosu hlíny nebo bláta.
Stan skladujte na suchém, dobře větraném místě.
Stan ideálně vyndejte z obalu (nebo obal aspoň nechte otevřený).
Tyčky a kolíky skladujte odděleně. Tyčky skladujte složené.

Případné skvrny odstraňte kartáčem nebo roztokem mýdlové vody.
Nikdy nepoužívejte prací prášky, které můžou narušit vodoodpudivou úpravu materiálu.

Při jiném než uvedeném způsobu čistění může dojít k poškození výrobku.

JAK STAN POSTAVIT A STARAT SE O NĚJ

Koupí stanu často začínají úžasné zážitky, které si pamatujete celý život. Aby nám jich stan přinesl co nejvíc a byl v dobré kondici, měli bychom o něj správně pečovat. Poradíme vám, jak na to.

1438690766-obr_104-400-241

Výběr místa na postavení stanu

Kam s ním? Odpověď na tuto nerudovskou otázku je prostá. Pro postavení stanu je ideální rovná plocha bez kamenů, kořenů a jiných předmětů. Nežijeme však v ideálním světě, a tak je občas poněkud obtížné takové místo najít.

LOAP tip: Stavíte-li stan na svahu, umístěte ho vchodem dolů, ať vám do něj po nočním dešti voda nenateče dovnitř.

Někdy musíte místo vyčistit od větviček, šišek apod. Samozřejmě to nikdy nebude dokonalé, ale je nutné se zbavit největších potížistů, abyste se nemuseli o podlážku příliš strachovat. Také si určitě nechcete připadat jako princezna na hrášku a probdít celou noc kvůli kameni v zádech.

Pokud stavíte stan poprvé, buďte trpěliví a s jednotlivými částmi nemanipulujte silou, aby nedošlo k jejich poškození.

LOAP tip: Vybalte stan ještě doma a zkuste ho postavit nanečisto. Ušetříte čas i nervy.

Stan chraňte před přímým sluncem

Rovná plocha není to jediné, co byste měli mít při stavění stanu na paměti. Důležitá je také ochrana před UV zářením. Vy sice toužíte nachytat bronz, ale UV záření snižuje životnost nepromokavého zátěru stanu. Doporučujeme vám umístit stan do míst, kde nebude příliš vystaven přímým slunečním paprskům. Ten kousek k vodě určitě ujdete.;-)

Stan větrejte a sušte, co to jen jde

Během pobytu dbejte na důsledné větrání stanu. Zejména po probuzení stan pořádně vyvětrejte. V noci se totiž uvnitř stanu sráží vlhkost, která se drží ve stěnách.

To samé platí i v případě, že stan zmokne. Důkladné vysušení je nezbytné. Pokud stan nenecháte uschnout, začne zapáchat a můžete přilákat i plíseň. A takovou nocležnici vedle sebe určitě nechcete. :-)

Samozřejmě nastanou situace, kdy stan balíte za deště ve velkém spěchu. To se suší opravdu těžko. Máte-li v autě dostatek místa, třeba volná zadní sedadla, můžete stan alespoň částečně rozložit na ně. Bohužel tolik místa člověk většinou nemá, a tak stan musí do cestovního obalu. Nic se neděje, ale po příjezdu ho musíte okamžitě rozložit a nechat vyschnout. Pokud máte dost místa, je dobré stan znovu postavit a nechat ho větrat. Když tolik místa nemáte, přehoďte ho přes sušák na prádlo.

LOAP tip: Stan doma rozbalte i v případě, že jste ho sušili už před zabalením, a nechte ho opravdu důkladně uschnout.

Udržujte stan čistý

Každé kempování jednou skončí a na řadu přichází úklid. Před sbalením stanu si dejte tu práci a očistěte ho od nečistot. Drobné nečistoty nemusí být na první pohled viditelné, a tak má člověk tendenci stan rovnou sbalit a vyndat ho až další sezonu. To stanu neprospívá a může se to podepsat na jeho funkčnosti.

Chopte se houbičky nebo měkkého hadříku a za pomoci vlažné vody omyjte tropiko. Poté se vrhněte na podlážku, ze které ale nejprve odstraňte velké nečistoty. Dovnitř stanu často nanosíte listí, jehličí a další přírodní poklady, nemluvě o nezvaných hmyzích hostech, jejichž mrtvolky se pak povalují v rozích stanu. Jakmile tenhle sajrajt dostanete ze stanu, podlážku opláchněte stejně jako tropiko. Poté nechte stan uschnout.

LOAP tip: Stan neperte v pračce.

Písek a prachové částice se dostanou všude a zabrat dostávají i zipy. Drobné nečistoty snadno odstraníte třeba starým kartáčkem na zuby nebo na ruce. Pokud se vám zdá, že zipy nejezdí plynule, navoskujte je. Budou drandit jako nové. Kolíky od hlíny omyjte teplou vodu a houbičkou nebo kartáčkem.

LOAP tip: Když vás stan ztrácí nepromokavou funkci, naimpregnujte ho.

Krabička poslední záchrany aneb Opravte si stan

Ať už se vám to líbí, nebo ne, občas se bohužel ve stanu objeví díra. Může být kdekoli a páchat různě velké neplechy, ale vždy je nutné ji co nejdříve zastavit. S drobnými trhlinkami si poradíte sami. Stačí s sebou vozit krabičku poslední záchrany pro stany. Dá se sehnat ve sportovních obchodech a většinou obsahuje záplaty a lepidlo. Dobré je přihodit ještě voděodolnou lepicí pásku.

 

Péče o spacák

Spací pytel po každém použití rozepněte a vyvětrejte.

Používejte vložku do spacího pytle, prodloužíte tak jeho životnost.
Mírně zašpiněný spací pytel vyčistěte houbičkou namočenou ve vlažné mýdlové vodě, příp. použijte hrubší kartáček.

Silně zašpiněný spací pytel perte v pračce max. na 30°C.
Používejte jemný prášek pro šetrné praní.
Máchací program projeďte alespoň 5krát.
Neždímejte v pračce.
Vodu vymačkejte ručně nebo odstřeďte v pračce, maximálně po dobu 20 vteřin.
Při použití sušičky teplota nesmí přesáhnout 30°C.
Chemické čistění nedoporučujeme.
Při jiném než uvedeném způsobu čistění může dojít k poškození výrobku.

JAK SBALIT SPACÁK A PEČOVAT O NĚJ

A je to tady zase. Před vámi leží spací pytel a výrazně menší obal. Jak ho dostat dovnitř? Někteří z vás spacák možná různě překládají a v úhledné roličce vloží do obalu, jiní spacák do obalu cpou hlava nehlava. Jsou tyto způsoby správné, nebo existuje nějaký fígl?

1437038296-2015-09-07-13-12-05-1280-960-0-se1510_4

V jednom z našich minulých článků jsme vám poradili, jak vybrat správný spací pytel. Teď se podíváme na to, jak o spací pytle pečovat a jak je rychle a efektivně sbalit.

Spací pytel skládat nebo pěchovat?

Možná budete překvapeni, ale spací pytel se má do obalu skutečně napěchovat. Pečlivé skládání sice na pohled vypadá lépe, ale pro izolační vlákna je škodlivé. Překládáním dochází k jejich poškozování, a tak se snižuje životnost spacích pytlů.

Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala a po návratu domů ho okamžitě rozložit.

Spacák doma pověste na ramínko

Spací pytel si z obchodu odnášíme pečlivě sbalený v cestovním obalu, což budí dojem, že v něm má být schovaný i doma. Spacáky by však měly být uvnitř obalu co nejméně. Je-li napěchovaný v obalu, jeho izolační vlákna jsou nadměrně zatěžována a rychleji se opotřebovávají.

Pokud chcete, aby vám spací pytel dlouho vydržel, držte se následujících rad.

Spacák rozložte na zemi nebo ho zavěste na ramínko. Většina spacáků má poutka, za která se dá pytel snadno přichytit, takže by to neměl být problém. Takto připravený spacák schovejte na suché místo. Zabere sice víc místa, ale vyplatí se to.

O spací pytel se starejte i během kempování

Správnou péči si spacák zaslouží i v době kempování. Po příjezdu do cíle ho vyndejte z cestovního obalu, aby nabral svůj objem.  Ráno ho vždy pořádně vyvětrejte a nechte vysušit. Přejíždíte-li z místa na místo a utahujete-li spacák kompresními popruhy, dělejte to pouze na nezbytně dlouho dobu. Spací pytel větrejte rozepnutý.

Jak vyprat spacák, aby déle vydržel

Spací pytel, zejména ten hojně používaný, čelí čas od času špinavým skvrnám a zápachu. Vnitřním nečistotám můžete předcházet používáním vložky do spacího pytle, která nejenže chrání spacák před znečištěním, ale představuje také další zateplovací vrstvu. Užitečná je i z hygienického hlediska.

Proti vnějším nečistotám se ale moc dobře bránit nejde. Drobné skvrny můžete očistit houbičkou namočenou v mýdlové vodě, ty větší už si vyžádají praní v pračce.

Před praním si nejprve zkontrolujte, zda se váš spacák skutečně může prát, a držte se pokynů výrobce.  Časté praní spacích pytlů nedoporučujeme, protože zhoršuje izolační vlastnosti.

Před praním zapněte všechny zipy, včetně suchých, aby nedošlo k poškození tkaniny. Spacák perte samostatně. Doporučujeme používat tekutý prací prášek, nejlépe speciální přípravek, který vám poradí v prodejně se sportovním vybavením. Spací pytel perte na šetrný program a nechte dobře vymáchat, aby se vyplavil veškerý prášek. Až se pračka vyřádí, pytel vyndejte a vodorovně rozložte na sušák. Takto ho nechte pozvolna schnout. Nespěchejte a nepokládejte spacák na topení.

LOAP TIP: Je-li vaše pračka malá, raději ho vyperte ve vaně. Vyvarujte se ždímání a nezapomeňte ho pořádně vymáchat.